Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Vše o provazech
  3. Péče o provazy
Péče o provazy

Každý koníček vyžaduje údržbu a vázání není výjimkou. Samozřejmě vaši vázací partneři by měli být v plné fyzické i psychické síle, ale teď máme na mysli provazy. Ty je potřeba udržovat v perfektním stavu, aby vám mohli sloužit tak, jak potřebujete.

Naše provazy jsou téměř bezúdržbové, což znamená, že netrpí na posouvání twistu na rozdíl od běžně prodávaných provazů.

Olejování

Pokud máte pocit, že vaše jutové provazy jsou suché, je možné je promazat olejem. Do rukou si nakapete pár kapek jojobového oleje, rozetřete si ho v dlaních, vezmete si provaz do rukou a začnete s provazem projíždět po celé jeho délce. Nezapomeňte i na uzly na koncích provazu, jsou taky jeho součástí. Alternativně můžete použít hadřík z mikrovlákna.

Kolik použít oleje? Pokud máte i na druhý den pocit mastnoty z provazu, tak jste oleje dali moc. Raději dávejte méně, vždy můžete přidat. V momentě, kdy jednou použijete olej, musíte se provazu už takto věnovat pravidelně. 

Voskování 

Pro jutové a konopné provazy je voskování ta nejlepší péče, kterou jim můžete dát. Provazy je vhodné navoskovat při prvotním opracování, a proto je většina našich provazů takto upravená. Takto ošetřené provazy pak obvykle stačí navoskovat znovu jen jednou přibližně v polovině jejich životnosti. Do přepůleného hadříku nanesete trochu voskovací pasty, vložíte provaz a projíždíte po celé délce provazu. Místo hadříku můžete vosk vetřít do provazu i z dlaní.

Opalování

Pro chlupaté provazy je tady opalování, které zredukuje nejen chloupky, ale i množství prachu vznikající během manipulace s nimi.

Na opalování je možné použít plynový sporák nebo propan-butanový hořák. Rozhodně nepoužívejte svíčku. 

Provaz rychle projíždíte v nejžhavější části plamene a opalujete jemná vlákna na povrchu provazu. Nejbezpečnější způsob je vzít si část provazu, kterou pohodlně udržíte napnutou v rukách, a několikrát ji projet v plameni tam a zpět (2-4x), posunout a pokračovat na ještě neopálené části provazu.
Po opálení je potřeba provazy vyčistit hadříkem a naolejovat. Přeci jen jsme je strkali do ohně a trošku jsme je tím vysušili. To chce nějakou satisfakci.

Čištění

Pravidlo číslo jedna: snažte si provazy nezašpinit! Pokud používáte provazy na intimní partie, vyhraďte si daný provaz pro jednoho partnera. Pokud je přece jen potřebujete vyčistit, liší se postup dle typu provazu.

Bavlněné provazy

Můžete je prát v pračce bez větších ohledů. Vložte nesvázané provazy do látkové tašky nebo povlaku na polštář, aby vám zůstaly pohromadě.  

Jutové a konopné provazy 

Na malé nečistoty či běžné čištění můžete použít hadřík s mikrovlákny. Provaz vložíte mezi přepůlený hadřík a projedete jím provaz po celé délce.

Jutové a konopné provazy se můžou i prát, ale bohužel jim to ubírá na životnosti a zejména nosnosti, která je pro vázání v závěsech důležitá. Doporučujeme tento postup čištění jen tehdy, když jsou vaše provazy opravdu znečištěné. Například po vázání v bahenní lázni. Jinak se držte pravidla číslo jedna.
Před praním si zkontrolujte, zda je pračka čistá a nejsou v ní žádné nečistoty z běžného používání. Volně smotaný provaz svažte v jednom místě provázkem a vložte do pytlíku na praní jemného prádla. Pereme na šetrný program při 40 stupních bez pracího prášku nebo jen s poloviční dávkou šetrného pracího prášku. V nastavení zvolte nejvyšší počet otáček při odstřeďování. Doporučujeme vyzkoušet si praní nejdřív s jedním provazem, abyste věděli, jak na to provazy reagují. Nikdy neperte provazy svázané, už je nikdy nerozvážete. 

Po vyprání je potřeba provazy nechat sušit napnuté, protože jinak se provaz díky vodě roztáhne do šířky a zárověň smrskne v délce, čímž se uvolní twist a na omak provaz změkne. Protože není větší magie než starost o provazy, nesmíte mít napětí moc silné ani slabé. Při silném se vám provazy moc protáhnou a zúží a při slabém vám zůstane volnější twist a tudíž kratší provaz. Takže jak na to? Provazy s pevným kroucením je nutné napnout silou jako silná dívka, provazy s volným kroucením jako slabá dívka.