Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Vše o provazech
  3. Výběr provazů
Výběr provazů

Při výběru provazů je důležité k nim přistupovat jako k něčemu, co budete milovat. S výběrem vám rádi pomůžeme, a tak se na nás nebojte obrátit nejlépe osobně v Subspace na některé z našich akcí. 

Jak najít ty pravé provazy, které vám budou vyhovovat?

Provazy do postele

To nejdůležitější je vědět, na co chcete provazy používat. Pro postelové hrátky se nejvíc hodí bavlna, která je jako pohlazení a nezanechává prachové stopy v posteli. Po konopných provazech zůstává minimum chloupků, ale mají charakteristickou vůni, která vám přinese vůni venkova.

Provazy na shibari

Pro shibari jsou nejpoužívanější jutové provazy, které dobře drží uzly a manipulace s nimi je příjemně plynulá. Konopné provazy nejsou až tak běžné, ale rozhodně ne zakázané. Časem získají na jemnosti, ale jsou těžší a je třeba s tím počítat.

Jutové provazy

Pojďme se podívat pod kůži jutových provazů. 

U jutových provazů řešíme primárně twist, od kterého bychom měli začít. Nabízíme tři druhy twistu. Střední, volné a velmi volné. Existují i v pevnější twisty, které můžete koupit v provaznictví, ale ty nejsou vhodné pro shibari. Jsou moc tvrdé, nedrží uzly a jsou nepříjemné pro svázaného. Často bývají napuštěny chemikáliemi, které opravdu nechcete mít na kůži, protože mohou vyvolat alergické reakce.

Střední twist se hodí pro nováčky, protože chyby, kterých se na začátku dopouští, tyhle provazy vydrží. Z počátku se mohou zdát tvrdší, ale to zmizí po nějaké době vázání. 

Volný twist je vhodný pro všechny úrovně. Jsou měkké a dobře se s nimi váže. Ocení je nejen svázané osoby, které budou mít pocit, že je mile objímají, ale i riggerům skvěle padnou do ruky. 

Velmi volný twist je hlavně pro pokročilé. Jsou velice jemné, lehké, měkké, a když vás objímají je to ten nejpříjemnější pocit. Všechno, co vás dělá šťastné, na vás dýchne z těchto provazů. Díky volnému twistu, musíte mít správný prstoklad, abyste během vázání chytali celý provaz a ne jen jedno vlákno, které se u těchto provazů může vytáhnout. Odměnou vám budou perfektně držící uzly.

Tloušťka provazů

Standardní tloušťka provazu je 6 mm. U našich produktů najdete občas označení 6+ a 6-, které značí pocit z provazu. 6+ působí tlustším a jemnějším dojmem a 6- působí tence a tvrději.   Nedoporučujeme používat tenčí provazy. Pouze za předpokladu, že byste měli extrémně hubené a lehké partnery. U těžších partnerů raději zvolte více omotání než tlustší provazy. Kdybyste zvolili širší provazy, bude s nimi horší manipulace. Extrémně nabobtnávají uzly a komplikují vám tím vázání. Ve výsledku to udělá více škody než užitku. 

Délka provazů

Délka provazů na vázání je obvykle 8 metrů. Delší nejsou vhodné, protože byste se do nich zamotali. Použitím vhodných technik si provaz můžete vždy prodloužit nebo navázat. Čím víc budete vázat, tím více si budete provazy postupně zkracovat až někam k 7,5 či dokonce 7 metrům.

Dále také zjistíte, že ne vždy potřebujete dlouhé provazy, a že byste využili i nějaké kratší, které se hodí na dokončování nebo na hraní s malými detaily, jako je vázání vlasů.

Provazy jsou přírodní materiál, a tak si každý provaz žije svým vlastním životem. Provazy se s používáním protahují a ztenčují.

Nosnost provazů

Nikde na našich stránkách nenajde certifikovanou nosnost provazů. Je to z toho důvodu, že provazy jsou přírodní materiál, a každý provaz je originál. Ovlivňuje to spousta faktorů. Kde, za jakých podmínek vlákna vyrostly, jak se stáčely, jak silný mají provazy twist a kolik mají v sobě vlhkosti. Proto se nikdy nemůžete spolehnout, že provazy vaše partnery 100% udrží, a je nutné tomu uzpůsobit techniky vázání, abyste minimalizovali zatěžování provazů a možné následky přetržení provazů. Zejména u nových provazů je během prvních vázání potřeba postupovat opatrně.